مقاله

چگونه رفتار فرزندتان را اصلاح کنید؟

تربیت کودک با اصول “PMT”

اگر پدر یا مادر هستید و یا قصد بچه دار شدن دارید، آشنایی با اصول “PMT” برای شما یک ضرورت بسیار مهم  در فرزندپروری است. اما “PMT”  چیست و چرا روانشناسان کودک تا این حد بر کارگیری این روش توسط همه والدین تاکید دارند؟

“PMT” در واقع مخفف “Parents Management Training” به معنی آموزش مدیریت رفتار کودکان به والدین است. روشی بسیار مهم که به پدرها و مادرها شیوه های درست تشویق و تنبیه را می آموزد و در مسیر پرپیچ و خم فرزند پروری به آنهاکمک می کند تا بدون آسیب زدن جسمی و روانی به فرزندشان رفتارهای نامناسب را حذف کرده و رفتارهای مناسب را به آنها بیاموزند.

8 گام مهم در تربیت فرزند 

 

به طور کلی “PMT”  شامل 8 مرحله می شود.

  • نخستین گام تکنیک های ارتباطی شامل نباید های کلامی و غیرکلامی است؛ نباید هایی که به والدین هشدار می دهند چه کارهایی را نباید انجام دهند و چه چیزهایی نباید بگویند، از جمله این نباید ها می تواند به تحقیر، سرزنش، انتقاد، پیش بینی های منفی درباره آینده کودک اشاره کرد.
  • گام بعدی که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید و یا با اغماض از کنارش رد شوید، برقراری ارتباط موثر و مثبت با فرزندانتان است یعنی همان چیزی که روانشناسان کودک به آن تعامل مثبت با فرزند می گویند. شاه کلید تعامل مثبت چیزی نیست جز بازی. تعجب نکنید؛ شاید برخی از مردم بازی را وقت تلف کردن بدانند اما واقعیت این است که بازی شغل کودک و مهمترین کاری است که او باید انجام دهد. روشی که می تواند با کمک آن بیاموزد و با دنیای اطرافش ارتباط برقرار کند.
  • تحسین گام بعدی “PMT” است. روشی که اگر درست و اصولی به کار برده شود می تواند در تربیت فرزندتان معجزه کند، پس این باور اشتباه که هر کار خوبی بچه ها انجام می دهند وظیفه آنهاست و لازم نیست آنها را تشویق کرد را دور بریزید. با این روش جادویی نه تنها می توانید رفتارهای مطلوب را در فرزندتان تقویت کنید بلکه می توانید رفتارهای نامطلوب او را هم آرام آرام و با صبر و حوصله از بین ببرید. تعجب نکنید در مطالب بعدی می توانید درخصوص این روش جادویی فرزندپروری بیشتر بخوانید.
  • مرحله چهارم “PMT” توزیع صحیح حقوق، هدیه و امتیاز است.  شما در این گام  با مفاهیم حقوق، امتیاز و هدیه آشنا شده و می توانید آنها را به شیوه درستی تنظیم کنید.
  • جایزه؛ قدم بعدی است اما این جایزه باید براساس چارت رفتاری که تهیه کرده اید و قول و قراری که با فرزندتان گذاشته اید به او داده شود. در این مرحله رفتاری را که می خواهید فرزندتان آن را انجام بدهد وارد چارت می کنید و در ازای آن رفتار به او متناسب با سنش ژتون، استیکر یا امتیاز دهید وقتی امتیازهایش به حد نصابی که توافق کرده بودید رسید، نوبت جایزه است.
  • جریمه یا به قول روانشناس ها بازگیری پاداش یکی از 3روش تنبیهی است. حواستان باشد که هنگام استفاده از روش های تنبیهی برافروخته و عصبانی نشوید فقط قاطع و محکم باشید، چرا قاطعیت به موقع می تواند برگ برنده شما در فرزندپروری باشد. در این روش در واقع شما به دلیل رفتار نامناسب فرزندتان او را از چیزی که دوست دارد برای زمان مشخص و محدودی محروم می کنید.
  • گام بعدی تنبیه در “PMT”، نادیده گرفتن است. هنگامی که کودک رفتاری توجه طلبانه مثل نق زدن دارد این روش موثر خواهد بود، فقط کافی است به او بی اعتنا باشید انکار اصلا او وجود ندارد و البته که اینکار بخصوص در دفعات اول راحت نیست و حسابی باید اعصابتان را تقویت کنید.
  • گام آخر محروم کردن (Time Out) است که برای حذف رفتارهای تکانشی که همراه با آزار و اذیت هستند، کاربرد دارد، رفتارهایی مانند جیغ و فریاد یا کتک کاری. در این تکنیک فرزندپروری وقتی کودک چنین رفتارهای نامطلوبی را انجام می دهد از او می خواهید مدت زمان مشخصی را روی یک صندلی مقابل دیوار بنشیند. این زمان براساس سن کودک متغیر است. حواستان باشد که اصلا به زور متوسل نشده و با فرزندتان وارد مشاجره و بگو مگو نشوید.

“PMT”برای چه کودکانی مناسب است؟

اصول “PMT” برای همه کودکان قابل استفاده و لازم است. این روش را می توان حتی برای کودکان زیر 2 سال نیز اجرا کرد اما تکنیک های این گروه سنی متفاوت با 8 گام بالاست. برای بچه های 2 تا 4 سال نیز تنها می توانید از گام های نخستین یعنی تحسین و تعامل مثبت استفاده کنید. از 4 سالگی تا پایان نوجوانی یعنی 21 سالگی همه تکنیک های “PMT”  کاربرد دارد و  صد البته که در مسیر فرزندپروری باید  با توجه به گروه سنی بچه ها از فوت و فن های خاصی بهره برد.

در این تکنیک های فرزند پروری والدین می آموزند که چگونه با کودک و نوجوانشان ارتباط موثر و سالم همراه با محبت درست و قاطعیت کافی داشته باشند. تا زمانی که پدر و مادر نتوانند در محیطی سالم ارتباط صحیحی با فرزندشان برقرار کنند تغییر رفتار کودکان ممکن نخواهد بود. “PMT” یکی از روش های بسیار مهم فرزندپروری است که از ایجاد بسیاری از بدرفتاری ها و مشکلات بعدی فرزندان جلوگیری می کند. پس همه والدین باید با این روش های تربیتی آشنا باشند تا بتوانند از بروز مشکلات رفتاری در فرزندانشان پیشگیری کنند.

از سوی دیگر “PMT” در اصلاح و تغییر رفتار کودکانی که مشکلاتی از قبیل لجبازی، حرف ناشنوی و عدم مسولیت پذیری دارند موثر است بنابراین اگر فرزندتان بی نظم بوده و اتاقش همیشه به هم ریخته است یا مشکل تحصیلی دارد “PMT” به شما کمک خواهد کرد.

این تکنیک های فرزندپروری همچنین یکی از درمان های مهم و موثری است که به طور همزمان در کنار سایر روش های درمانی برای کودکان و نوجوانانی با مشکلات بالینی مانند اختلالات اضطرابی، افسردگی، بیش فعالی و غیره استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *