مقاله

معرفی چند نمونه و طبقه از فعالیت های مشترک والد و نوجوان

وقت مشترک برای نوجوان به معنای برخورداری از زمان های دونفره با پدر یا مادر است، زمان هایی که والد و فرزند مانند دو دوست از لحظه لحظه با هم بودنشان لذت می برن و حسابی خوش می گذرونن. ساعت هایی به دور از آموزش و بایدها و نبایدها، زمان هایی که فارغ از همه دل نگرانی های متداول، پدر یا مادر با نوجوانشان به فعالیت مشترکی می پردازن.

اگر شما هم والد یک نوجوان 12 تا 21 سال هستین، باید حتما زمان هایی در روز را به فرزندتان اختصاص بدین، زمان هایی که روانشناس ها به آن “وقت مشترک” می گن و در مقاله های گذشته درخصوص اهمیت این زمان ها براتون نوشتیم. شاید بپرسین که منظورمون از این وقت مشترک چیه و در این زمان ها چه کارهایی می شه، انجام داد؟


چالش های والدین برای داشتن وقت مشترک

واقعیت اینه که بسیاری از والدین ممکنه ندونن باید چطوری با فرزند نوجوانشون وقت مشترک داشته باشن و  پیدا کردن روشی برای این کار براشون سخت باشه. تعجبی هم نداره، چون دوره نوجوانی، بالا و پایین شدن هورمون ها و مسائل مربوط به بلوغ، بچه ها را کمی عجیب و غریب می کنه.

خیلی از نوجوان ها ترجیح می دن؛ وقت بیشتری را با دوستانشون بگذرونن و حتی گاهی ممکنه تلاش های پدر و مادر برای نزدیک شدن به خودشون را تهدیدی جدی برعلیه استقلالشون قلمداد کنن و ترجیح بدن از والدین خود فاصله بگیرن.

با این حال یادتون باشه که به رغم همه این چالش ها، همچنان داشتن وقت مشترک یکی از گام های مهم “PMT” در مسیر فرزندپروری است. اگر شما با فوت و فن این گام آشنا باشین و قبل از وارد شدن به آن؛ نبایدهای کلامی را به درستی اجرا کرده باشین، حتما در این مسیر موفق می شین و نوجوانتان با اشتیاق با شما وقت مشترک خواهد گذروند.


راهکارهایی عملی برای داشتن وقت مشترک با نوجوان

قبل از هر چیز شما والد عزیز، باید بدونین که کیفیت در وقت مشترک با فرزند نوجوانتان از اهمیت خیلی زیادی برخورداره و ملاک تشخیص این کیفیت هم چیزی نیست جز میزان لذتی که هر دو شما از این زمان های با هم بودن می برین.

 حواستون باشه که نوجوان ها تنوع را دوست دارن و هرگز به این فکر نکین که همه روزها وقت مشترک یکسانی داشته باشید. در ضمن حتما برای انتخاب فعالیت وقت مشترک، نظر فرزندتون را بپرسین و با همفکری هم فعالیت را انتخاب کنین. ما هم در اینجا 12 روشی که ممکنه برای داشتن وقت مشترک با فرزند نوجوانتان مناسب باشه را براتون لیست کردیم.


بازی کنین

نوجوان ها هنوز هم از بازی کردن لذت می برن. پس می تونین وقت مشترک خودتون را با بازی کردن، سپری کنین. حواستون باشه که دیگه فرزند شما بچه نیست و سعی نکنین به عمد به او ببازین، حتی می تونین در طول بازی باهاش کل کل کنین و کری بخونین. نوجوان ها از بازی و رقابت لذت می برن.


یک روز خاص دخترانه یا پسرانه داشته باشین

این ایده به خصوص به درد والدینی که بیش از دو فرزند دارن و فرزندانشون غیر همجنس هستن، می خوره. در این روز با فرزندتون دونفره برین خرید، سینما، پیاده روی یا حتی بستنی فروشی و گپ بزنین و از کنار هم بودن لذت ببرین.  با این کار وقت بیشتری برای حرف زدن با هم خواهید داشت.


به پیکنیک برین

خیلی از مهارت های ساده در همین پیکنیک های خانوادگی قابل آموزش دادنه، مهارت هایی مثل چادر زدن، آتش روشن کردن در طبیعت، توجه به محیط زیست، لذت بردن از چیزهای ساده، گوش دادن به صدای آب و مشارکت در فعالیت گروهی و مسولیت پذیری.


یک مهارت جدید را در کنار هم یاد بگیرین

یادگیری یک مهارت جدید مثلا نواختن یک ساز موسیقی، خطاطی یا یادگرفتن اوریگامی می تونن، ایده های خوبی برای وقت گذرانی با یک نوجوان باشن. البته بهتره از ایده دونفره انجام دادن کارهای خانه مثل گردگیری و جارو کردن بگذرین چون احتمالا جذابیت چندانی برای فرزندتون نخواهد داشت!


با هم آشپزی کنین

خیلی از نوجوان ها از آشپزی و شیرینی پزی، لذت می برن و دوست دارن غذاهای جدید را امتحان کنن. اگر فرزند شما هم، چنین علاقه ای داره از فرصت استفاده کنین و یادتون باشه که در زمان آشپزی راحت تر می تونین با هم گپ بزنین و از مسایلی که در طی روز یا هفته براتون اتفاق افتاده، بگین و بشنوین.


با هم به باشگاه یا استخر برین

باشگاه رفتن خیلی از مواقع می تونه برای نوجوان ها جذاب باشه، به شرط اینکه در انتخاب ورزش حواستون به علاقه او هم باشه. در باشگاه اصلا سعی نکنین، نقش مربی ورزشی را برای فرزندتان بازی کنین و مدام ازش ایراد بگیرین. در ضمن لازم نیست، یک برنامه فشرده را انتخاب کنین که نتونین بهش پایبند باشین.


بازی ویدیوئی را امتحان کنین

نوجوان ها از این که بتونن در یک حوزه خاص احساس رهبری کرده و حتی چیزی به شما یاد بدن، خیلی لذت می برن. یکی از بهترین جاهایی که می تونین این حس را در آنها تقویت کنین، موقع انجام بازی های ویدئویی است چون در بیشتر موارد فرزندان در انجام این بازی ها تبحر بیشتری نسبت به والدین دارن.


یک کار هیجان انگیز انجام بدین

تجربه های هیجان انگیز همیشه خاطراتی بسیار ماندگار در ذهن آدم باقی می گذارن و چه کسی است که ندونه خیلی از نوجوان ها عاشق تجربه های جدید و هیجان انگیز هستن؛ پس اگر وضعیت جسمی و روانی هر دو شما اجازه می ده؛ می تونین به غواصی، رفتینگ، جامپینگ و زیپ لاین فکر کنین.


یک علاقه مندی خاص را با هم سهیم بشین

اگر مثلا در دوره نوجوانی طرفدار ارباب حلقه ها بودین، حالا می تونین این بار کتاب هایش را با فرزندتون بخونین یا فیلم هایش را دوباره با هم ببینین. جمع آوری کلکسیون های مختلف هم می تونه از این علاقمندی های مشترک باشه. این تجارب مشترک احساس خوبی به فرزند شما می ده و حس کنه، شما هم زمانی دقیقا مثل خودش بودین.


با هم فیلم ببینین

البته نه فقط فیلم های نوجوانانه! بلکه می تونین فیلم های کلاسیک ها یا جدی تر را هم بسته به علاقه فرزندتون در فهرست دیدنی های هفته قرار بدین. البته یادتون باشد که بعد از هر فیلم درباره اش با هم صحبت کنید و تجربه ها و احساساتتان را در مورد فیلمی که دیدین را با هم درمیان بگذارین.


همراه هم یک کار داوطلبانه انجام بدین

شاید کمی سخت به نظر برسه اما انجام کارهای داوطلبانه دو نفری به شما کمک می کنه، مهارت هایی مانند همدلی را در فرزندتون تقویت کنین؛ مهارت هایی که شاید صحبت کردن در مورد آنها در شرایط روزمره آنقدرها هم ساده نباشه. این روزها گروه هایی زیادی هستن که می تونین برای کار داوطلبانه به آنها بپیوندید، گروه های اجتماعی، محیط زیستی، کمک به حیوانات و غیره.


برایش یادداشت بگذارین

روزها و مناسبت های خاص مثلا روز تولد، شب یلدا یا روز اول سال نو برای نوشتن این یادداشت های شخصی زمان های خوبی هستن، البته هر روز دیگه ای هم می تونین این کار را انجام بدین. گاهی اوقات نوشتن درباره یک اتفاق یا یک احساس خاص خیلی ساده تر از صحبت کردن درباره آن با یک نوجوان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *