مقاله

راه و رسم تحسین فرزندان را بیاموزیم

تحسین گام سوم“PMT” یا همان “آموزش مدیریت رفتار کودکان به والدین” در مسیر فرزندپروری است. گامی که اگرچه شاید به نظر ساده بیاد اما به اندازه سایر گام ها اهمیت داره و به نوعی تضمین کننده موفقیت والدین در گام های بعدی “PMT” محسوب می شه.

تحسین مانند سایر گام های “PMT” دارای اصولی است که توجه به آنها بسیار مهم است؛ یکی از این اصول مهم اینه که تشویق بلافاصله بعد از رفتار انجام بشه. به طور مثال اگر فرزندتان امروز تکالیفش را برخلاف بیشتر مواقع، به موقع تمام کرد، بلافاصله او را تشویق کنین و آن را به زمانی دیگری موکول نکنین.

اصل دیگری که همیشه در تحسین باید به خاطر داشته باشین، این است که حتما در تشویق باید به رفتار اشاره کنین، یعنی اگر فرزندتان تکالیفش را به موقع انجام داده به او نگین: “آفرین دختر قشنگم”. تشویق درست در این شرایط اینه که بهش بگین: “آفرین که به موقع مشق هایت را انجام دادی.”

حواستون باشه که هرگز در تشویق کردن فرزندتون اغراق نکنین چون بچه ها خیلی سریع متوجه اغراق آمیز بودن کلام شما می شن. به طور مثال اگر فرزندتون غذایی درست کرده که کمی شور شده، می تونین به جای تعریف و تشویق بی مورد و اغراق شده به او بگین: ” مرسی دخترم/ پسرم چقدر زحمت کشیدی. سبزی و موادش به اندازه است و مزه خوبی هم داره اما به نظرم کمی نمکش بیشتر از حد معمول شده، نظر خودت چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *