مقاله

آشنایی با انواع بازی های کودکانه

آشنایی با انواع بازی های کودکانه

وقت مشترک یکی از گام های مهم برای برقراری تعامل مثبت با کودکان است که در بازی در زمانی محدود و مشخص معنا پیدا می کنه. بنابراین اگر فرزندی 2 تا 12 ساله دارین، حتما لازمه که با اصول صحیح این نوع بازی آشنا باشین.

وقت مشترک مانند دریچه ای به دنیای کودک است یعنی مسیری است که خیلی آرام اما با ثبات ما را وارد دنیای فرزندمون می کنه، باعث برقراری تعامل مثبت با او می شه و روابط ما را صمیمانه تر می کنه. با وقت مشترک شناخت بهتری از فرزندمون خواهیم داشت و  بیشتر و بهتر با او، دغدغه ها و علایقش آشنا می شیم.

بازی یکی از اصول مهم در فرزندپروری است و دومین گام “PMT”محسوب می شه و همه روانشناس های کودک متفق القول همیشه بر اهمیت معجزه آسای بازی در مسیر فرزندپروری تاکید می کنن. با این حال بعضی از والدین چندان با انواع بازی ها آشنا نیستن و همین مساله، بازی کردن با بچه ها را براشون به کاری سخت و کسالت بار تبدیل می کنه.

برای مطالعه بیشتر: انواع بازی هایی که می‌توانید برای وقت مشترک با کودکتان داشته باشید

 

بازی های کارتی:

این روزها انواع سرگرمی های کارتی با قیمت های مختلف در بازار موجود هستن و تنوع خوبی هم دارن، تیزبین، بازی تا، زنبورک و دست چین از جمله این بازی های کارتی محسوب می شن. برخی از این سرگرمی ها نیاز به گروه های چند نفره داشته و حسابی مهیج هستن و برخی دیگر نیاز به تفکر و تمرکز بیشتری دارن.

بازی های فکری:

یکی از معروف ترین سرگرمی های این گروه، شطرنج است که همه ما حتی اگر آن را بلد نباشیم تا حدودی با آن آشنا هستیم یا لااقل اسمش را شنیدیم البته این روزها سرگرمی های فکری زیادی در بازار وجود دارن. سرگرمی هایی که قدرت تفکر و مهارت حل مساله فرزندتان را تقویت می کنه.

بازی های ساختنی و دستکاری:

لگوها، کاردستی و اوریگامی از جمله این گروه هستن که نه تنها لحظات لذت بخشی را برای فرزندتان فراهم می کنن بلکه به او یاد می دن خلاق و سازنده باشه. اگر خودتون ایده ای برای ساخت کاردستی، اوریگامی یا حتی بازی با لگوها ندارین، فقط کافیه تو اینترنت یک سرچ بکنین تا با ایده های جدید و جالبی آشنا بشین.

بازی های ایفای نقش بزرگسالان:

بازی در نقش مامان، معلم یا دکتر از جمله این سرگرمی ها هستن. سرگرمی هایی که به نوعی تمرینی برای بزرگسالی بچه ها محسوب می شن و گاهی حتی می تونن به تخلیه هیجانی آنها کمک کنن. توی این بازی ها از بچه ها بپرسین، می خوان چه نقشی داشته باشن و شما قراره چه نقشی داشته باشین و بعد با اصول آنها بازی را انجام بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *